01.12.2015
Kārļa Barona balva valcēnietei Gaļinai Sokolovai

Atzīmējot Kārļa Barona izcilo darbību zobārstniecības akadēmiskās izglītības organizācijā un vadībā, Latvijas Sarkanā Krusta darbā un, atzīmējot K.Barona 150. dzimšanas dienu, ir dibināta K.Barona balva, lai godinātu izcilus mūsdienu praktiskās zobārstniecības, tās apmācības un zinātnes darbiniekus un Latvijas Sarkanā Krusta nopelniem bagātus darbiniekus.

 

Pretendentus balvas saņemšanai izvirza Latvijas Zobārstu Asociācija, Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas Institūts, Sarkanais Krusts un apstiprina Balvas komiteja, kuru bez minētajām organizācijām pārstāv arī Medicīnas muzejs un K.Barona ģimene.

 

Balvu darinājis mākslinieks J.Strupulis: tā ir bronzas medaļu ar K.Barona portretu priekšpusē un medaļas numuru un laureāta vārdu un uzvārdu otrajā pusē.

 

15.oktobrī Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā notika Latvijas zobārstniecības pamatlicēja Kārļa Barona 150. gadadienai veltīta konference, tajā tika pasniegtas pirmās trīs Kārļa Baumaņa balvas – par ieguldījumu praktiskajā zobārstniecībā, zinātnē, pedagoģijā.

 

27.novembrī Rīgas Stradiņa universitātē notika Latvijas Sarkanā Krusta starpkongresu konference. Tajā tika pasniegtas vēl divas Kārļa Barona balvas - par ieguldījumu Latvijas Sarkanā Krusta darbībā.

 

Balvu ar 4.numuru un Kārļa Barona balvas Diplomu par ilgtermiņa rezultatīvu ieguldījumu Latvijas Sarkanā Krusta darbībā saņēma LSK Valkas komitejas izpilddirektore Gaļina Sokolova.

 

UZZIŅAI

Kārlis Krišjānis Barons dzimis 1865.gada 12.oktobrī Sanktpēterburgā sabiedriskā darbinieka Krišjāņa Barona (1835-1923) ģimenē. Pēc Sanktpēterburgas 1. klasiskās ģimnāzijas absolvēšanas 1884. gadā viņš iestājās Maskavas universitātes Fizikas un matemātikas fakultātes Dabaszinību nodaļā, bet no 1888. līdz 1891.gadam turpināja studijas Medicīnas fakultātē. 1892. gadā Kārlis Barons pārcēlās uz Rīgu, kur viņš strādāja kā privātārsts un skolas ārsts. 1899. gadā viņš kļuva par Rīgas-Orlas dzelzceļa līnijas iecirkņa ārstu un 1902-1914.gadam strādāja Dr.Leo Dolina (1864-1917) zobārstu skolā. 1921.gadā Latvijas Universitāte Kārli Baronu ievēlēja par Medicīnas fakultātes vecāko docentu un Medicīnas fakultātes Zobārstniecības nodaļas vadītāju, bet 1931. gadā viņam piešķīra medicīnas goda doktora grādu un ievēlēja par profesoru. 1935 gadā Kārlis Barons pensionējās, kļuva par Latvijas Universitātes ārštata profesoru un turpināja vadīt Zobārstniecības institūtu līdz pat 1944.gadam.

 

No 1930. līdz 1940. gadam Kārlis Barons bija Latvijas Sarkanā Krusta vadītājs, pateicoties viņa organizatora talantam un lielajām darbaspējām, Latvijas Sarkanais Krusts kļuva par ietekmīgāko un bagātāko sabiedrisko organizāciju neatkarīgajā Latvijā.

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.