18.03.2020
14 dienu pašizolācija iebraucot Latvijā ir obligāta!

Lai pēc iespējas mazinātu jaunā koronavīrusa izraisītās saslimšanas COVID-19 izplatības riskus, personām, kuras Latvijā atgriežas no COVID-19 skartajām teritorijām, ir apzinīgi un godprātīgi jāievēro 14 dienu pašizolācija mājās (karantīna). Tas nozīmē, ka cilvēks nedrīkst pakļaut citus inficēšanās riskam. Jācenšas samazināt tiešus kontaktus ar citiem cilvēkiem (neuzņemt viesus, neapmeklēt publiskas vietas, institūcijas, nedoties privātās vizītēs u.c.). Iedzīvotājiem ir jāuzturas dzīvesvietā, nedrīkst doties uz darbu, sabiedriskām vietām, vietām, kur uzturas liels skaits cilvēku, iespēju robežās vajag izvairīties no sabiedriskā transporta izmantošanas. Vienlaikus atbraukušajai personai jābūt ļoti atbildīgai, un nevajadzētu apciemot gados vecākus cilvēkus un personas ar hroniskām saslimšanām.

 

Aicinām ikvienu būt atbildīgu ne tikai par savu, bet arī par līdzcilvēku veselību!

 

Pienākumi personām, kas atgriežas no COVID-19 skartajām valstīm

 

Iedzīvotājiem 14 dienas pēc izbraukšanas no COVID-19 skartās valsts vai teritorijas jānovēro savs veselības stāvoklis un divas reizes dienā (norīta un vakarā) jāmēra ķermeņa temperatūra.

 

Nekavējoties jāzvana uz 113, ja parādās kādas akūtas elpošanas ceļu infekcijas pazīmes (iesnas, klepus, rīkles iekaisums, paaugstināta ķermeņa temperatūra, elpošanas traucējumi).

 

Jāveic pašizolēšanās dzīvesvietā (mājas karantīna) un jābūt pieejamam saziņai un sadarbībai ar ģimenes ārstu un citām ārstniecības personām. Šīs prasības šobrīd neattiecas uz transporta un pasažieru pārvadājumu pakalpojumu sniedzēju darbiniekiem, kuri atgriežas no darba braucieniem un komandējumiem, ja viņiem nav novērojamas akūtas elpošanas ceļu infekcijas pazīmes un viņi nav atzīti par kontaktpersonām.

 

Iedzīvotāji nedrīkst pakļaut citas personas inficēšanās riskam. Jācenšas samazināt tiešus kontaktus ar citiem cilvēkiem (tas nozīmē neuzņemt viesus, neapmeklēt publiskas vietas, institūcijas, nedoties privātās vizītēs u.c.).

 

Iedzīvotājiem ir jāuzturas dzīvesvietā, nedrīkst doties uz darbu, sabiedriskām vietām, vietām, kur uzturas liels skaits cilvēku, iespēju robežās iedzīvotāji aicināti neizmantot sabiedrisko transportu.

 

Pirmās nepieciešamības preču vai pārtikas iegādei jāizmanto kāda no šādām iespējām:

  • piegāde mājoklī, izvairoties no kontakta ar piegādātāju; pārtikas vai preču piegāde ar tuvinieku palīdzību, atstājot tās pie durvīm;
  • jālūdz pašvaldības sociālā dienesta palīdzība, izvairoties no tieša kontakta ar sociālo darbinieku;
  • ja nav citu risinājumu, veikalu jāapmeklē ar medicīnisko masku (vai arī aizklājot muti un degunu ar lakatu vai šalli) stundās, kad veikalā mazāk cilvēku, ievērojot divu metru distanci no veikala apmeklētājiem un pārdevējiem un ievērojot roku un klepus higiēnu.

 

Cilvēki, kuri atgriezušies no vīrusa skartajām valstīm, vēlas pašizolēties uz 14 dienām (bet, lai neinficētu mājiniekus, nevar to darīt dzīvesvietā), var sazināties ar sociālo dienestu par attiecīgu telpu nodrošināšanu.

 

Informāciju sagatavoja:

Valkas novada domes sabiedrības veselības organizatore Baiba Vorobjeva

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.