26.01.2018
4.februāris – Pasaules Pretvēža diena

Ik gadu, 4.februārī, tiek atzīmēta Pasaules Pretvēža diena ar mērķi veicināt sabiedrības izpratni par onkoloģiskajām slimībām, to profilaksi, savlaicīgu slimību atklāšanu un ārstēšanas iespējām.

 

Lai uzlabotu onkoloģisko slimību agrīnu diagnostiku, Latvijā tiek īstenota valsts apmaksāta vēža savlaicīgas atklāšanas programma, kas ietver krūts, dzemdes kakla un kolorektālā vēža profilaktiskās pārbaudes.

 

Valsts organizētā un apmaksātā krūts dziedzera, dzemdes kakla un kolorektālā jeb zarnu ļaundabīgo audzēju savlaicīgas atklāšanas programma tika aizsākta 2009.gadā ar mērķi samazināt mirstību, kuras iemesls bijis vēzis.

 

Plašāka informācija par valsts apmaksāto vēža agrīnas atklāšanas programmu pieejama šeit http://ej.uz/6gcy vai http://www.vmnvd.gov.lv/lv/veselibas-aprupes-pakalpojumi/veza-savlaicigas-atklasanas-programma .

 

Lai pasargātu sevi no saslimšanas vai laicīgi diagnosticētu slimību, būtiskas ir profilaktiskās pārbaudes un nenovēlota ārstēšanās uzsākšana.

 

Onkoloģisko slimību attīstību ietekmē gan bioloģiskie faktori (dzimums, vecums, ģimenes un personīgā slimību vēsture), gan arī ar dzīvesveidu un veselības paradumiem saistītie faktori, kurus ir iespējams ietekmēt, mazinot onkoloģisko slimību attīstības risku, kā arī ir svarīgi sekot līdzi saviem veselību raksturojošiem mērījumiem (t.i., asinsspiediens, holesterīna līmenis, vidukļa apkārtmērs, glikozes līmenis, ķermeņa masas indekss).

 

Informatīvie bukleti pieejami:

KAS IR KRŪTS VĒZIS?

KAS IR DZEMDES KAKLA VĒZIS?

KAS IR ZARNU VĒZIS?

 

 

 

Informāciju sagatavoja

Valkas novada domes

Sabiedrības veselības organizatore

Linda Zariņa

sadarbībā ar Slimību profilakses un kontroles centru (SPKC)

 

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.