20.08.2018
Aicina apmeklēt performanci Valgas dzelzceļa stacijā

Aicinām apmeklēt performanci Valgas dzelzceļa stacijā 23. augustā plkst. 19.00 "PALIEC ŠEIT UN NEAIZEJ" .

Anne-Liis Kogan (1984) ir igauņu-krievu māksliniece. Dzimusi Tartu, kopš 1997. gada dzīvojusi Norvēģijā. Viņas darbos aplūkotas identitātes, pārvietojuma un kopienas tēmas. Viņas akcijas raksturo robežu un līdzdalības pārvarēšana, tās saistītas arī ar pārpratumiem un neizpratni. Bieži viņa meklē saiknes staro vēsturiskiem objektiem un mūsdienu sabiedrību. Viņa rada performances, skaņas un video darbus, kā arī kopienu un attiecību projektus.

Vairāk informācijas ://www.anneliiskogan.com/


“Kad dziesmu dzirdēju pirmo reizi, mani pārsteidza tas, kā latviešu un igauņu valodas lietotas kopā vienā dziesmā. Brīžiem abas valodas pārklājas.”

Šī performance cieši saistīta ar vienu no performancēm, ko esmu radījusi iepriekš, kurā darbojos ar valodu, tulkojumu un atmiņu. Balstoties manas vecvecmātes dienasgrāmatas ierakstos, kas tapuši Otrā pasaules kara laikā, ar balss un dažādu valodu pielietojumu skaņas performancē pagaist un mainās rakstītais stāsts. 

Ulda dziesma sniedza man līdzīgu impulsu, būdams vēsturisks simbols vai fakts, kurš šodien ir vienlīdz aktuāls, kā laikā, kad tika radīts. Viņa ciešā iesaiste abu pilsētas daļu apvienošanā un ticība iespējai pastāvēt bez robežām ar mūzikas palīdzību spēcīgi sasaucas ar manu igauņu identitāti, kā arī bērnības koru un dziedāšanas tradīcijām.

Tādēļ savā darbā “Paliec šeit un neaizej” kopā ar komponistu Jaanus Karlson un mūsu dziedātāju ansambli tiecos meklēt saiknes starp Ulda dziesmu un laikmetīgo kompozīciju. Vēlos iedzīvināt dziesmu Valgas/Valkas robežas kontekstā un piedāvāt jaunu himnu apvienotai pilsētai. Jaunradītā kompozīcija atspoguļo arī manu pieredzējumu, atrodoties starp dažādām kultūrām un nacionalitātēm " , vērtē Anne.

 

Performance norisināsies Valgas dzelzceļa stacijā. Vietā, kur aizbrauc un ierodas. 

Performances materiāli apskatāmi izstādē “Kurmis, tik liels, kādu neviens nav redzējis”, kas no 22. augusta līdz 16. septembrim norisinās Brīvības galerijā (Vabaduse 14, Valga). Pasākumu atbalsta Ziemeļvalstu Kultūras Punkts, Igaunijas Laikmetīgās Mākslas centrs un tā simtgades svētku mākslas programma “Atnācēji, aizgājēji un palicēji – Igaunijas kopienu vēstures”, kā arī Igaunijas Kultūrkapitāls.


Komponists: Jaanus Karlson
Dziedātāji: Triinu Arak, Joonas Tomingas, Tõnis Hallaste, Kaisa Kuslapuu, Anne Visnapuu, Laura Hallaste, Elis Sõrmus, Hans-Hendrik Mikk, Andres Traks, Daniel Kütt, Elsa Trumm.

Paldies – Hanna Samason, Tanel Rander, Uldim Muižarājam.

Darbs izriet no Ulda Muižarāja dziesmas “Mūsu pilsēta”. Melodija uzrakstīta 1960. gados, un vārdi pievienoti 2005. gadā. Vārdu autori latviešu un igauņu valodā - Anna Ābena, Aija Ābena un Vitālijs Lozda. Vietējā dziesma ir par divu pilsētu –Valgas un Valkas – apvienošanu, pārkāpjot robežai. 

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.