Atbalsts Ukrainai
Latvijas Pilsoniskā alianse un Eiropas Kustība Latvijā aicina piedalīties akcijā “Saulespuķes vienotai Eiropai kopā ar Ukrainu”

Latvijas Pilsoniskā alianse un Eiropas Kustība Latvijā aicina jūsu pašvaldību paust atbalstu Ukrainas tautai, Ukrainas atjaunošanai un integrācijai Eiropas Savienībā, piedaloties akcijā "Saulespuķes vienotai Eiropai kopā ar Ukrainu". 

Saulespuķu lauki ir viens no Ukrainas simboliem, tāpēc pēdējā mēneša laikā saulespuķes cilvēkiem dažādās pasaules malās ir kļuvušas par vienu no Ukrainas brīvības un solidaritātes atbalsta zīmēm. Tajā pašā laikā zināms, ka darbošanās dārzā spēj mierināt prātu un sirdi – dārza terapija daudzviet pasaulē tiek izmantota, lai palīdzētu cilvēkiem pārvarēt psiholoģiskus pārdzīvojumus un traumas, tai skaitā arī posttraumatiskā stresa sindromu.

Šajā laikā, kad savās mājās, skolās un darbavietās uzņemam cilvēkus no Ukrainas un ik dienu saņemam ziņas par Krievijas armijas pastrādātiem prātam neaptveramiem noziegumiem, dabas terapija var palīdzēt arī mums. Rūpes par stādiem un iespēja sekot līdz saulespuķes asna dīgšanai var sniegt mierinājumu, kā arī ticību, ka puķes uzziedēs pasaulē, kurā karš jau būs beidzies un mēs piedalīsimies Ukrainas atjaunošanas darbos.

Kā piedalīties akcijā:

1. Līdz aprīļa otrās nedēļas beigām sēt saulespuķes kastītēs/ podiņos uz palodzes vai siltumnīcā, dēstus kopjot un lolojot līdz maija sākumam, kad būs iesilusi zeme un saulespuķes varēs izstādīt dārzā, dobē vai uz balkona,

2. Otrs variants: sagaidīt maiju un sēt saulespuķu sēklas jau tieši zemē,

3. Piedalīties saulespuķu stādīšanas vai sēšanas akcijā Eiropas dienā, 9. maijā, vai kādā citā maija dienā,

4. Dalīties ar savu saulespuķu sēšanas un audzēšanas pieredzi, kā arī savu saulespuķu dārzu fotogrāfijām sociālajos tīklos, izmantojot tēmturus #SaulespuķesUkrainai, #UkrainaEiropā un #VienotiEiropā.

Saulespuķu audzēšana 

Kur meklēt sēklas?

  • Veikalu sēklu stendos var atrast dažādu firmu piedāvājumu un izvēlēties dekoratīvās šķirnes. Pērkot, ieteicams izlasīt aprakstu uz paciņas, un noskaidrot, cik garas saulespuķes varētu izaugt. 
  • Noder arī no ziemojošo putnu barošanas pāri palikušās saulespuķu sēklas.
  • Saulespuķu sēklas dažos veikalos mēdz būt deficīta prece, tāpēc iegādi ieplāno laicīgi.

Kā sēt? 

  • Lai saulespuķes ilgāk priecētu un vairāk ziedētu, ieteicams tās audzēt ar dēstu. Saulespuķu sēklas dēstu audzēšanai sēj 1.5 cm dziļumā dēstu kastītes vai dēstu podiņos aprīlī, maijā. Sēklas sadīgst 14 -21 dienu laikā. 
  • Laukā, puķu dobēs vai puķu podos saulespuķes izstāda pēc pavasara nakts salnu beigām. Saulespuķu stādīšanas attālums 30 x40 cm. 
  • Saulespuķu sakņu kamolam ļoti nepatīk pārstādīšana – tāpēc ir svarīgi dēstus audzēt podiņos, kas būs pietiekami lieli līdz izstādīšanai dārzā.
  • Ja sēj tieši dobē, sēkliņām jānonāk apmēram 2,5–4 (atkarībā no lieluma) centimetru dziļumā. Drošības labad vienā vietiņā var sēt divas sēklas, lai vismaz viena izdīgst. Sējot jāievēro attālumi – ja tās ir šķirnes, kas izaug lielas un garas, sēklas jāsēj retāk. 
  • Ja gribas saulespuķu ziedēšanas sezonu pagarināt, daļu stādu var izaudzēt uz palodzes vai siltumnīcā, dārzā izstādot jau paaugušos dēstus, bet daļu sēklu sēt dārzā, tieši augsnē. 

Kā audzēt?

  • Lai saulespuķes labi augtu un skaisti ziedētu, svarīga ir pietiekami auglīga, barības vielām bagāta, irdena un caurlaidīga augsne. 
  • Ja nepieciešams, saulespuķes pāris reižu sezonā var arī mēslot. 
  • Kaut gan saulespuķēm izveidojas samērā spēcīga, dziļa sakņu sistēma un tāpēc tās iztur arī sausākus periodus, augšanas laikā jārūpējas par pietiekamu mitrumu, sausā un karstā laikā papildus laistot. Īpaši tad, ja gribas izaudzēt iespējami lielākus un krāšņākus ziedus. Pārmērīgs slapjums saulespuķēm nepatīk. 
  • Saulespuķes zied no jūlija līdz pat rudens salnām. 

Pēc ziedēšanas 

  • Kad pamazām nogatavojas sēklas, katrs zieds kļūst par “ēdnīcu” putniņiem. Var savākt sēklas  sēklas nākamajai dārza sezonai, kā arī nogriezt ziedu galvas, tā sakaltējot un izmantojot putnu barošanai ziemā.
  • Rudenī sakaltušos stublājus var likt zaru smalcinātājā un papildināt mulčas krājumus, iestrādāt augsnē vai izmantot kompostā. 

Informāciju sagatavoja:

Madara Aldiņa

Sabiedrisko attiecību vadītāja

Latvijas Pilsoniskā alianse