Projektu aktualitātes
Atzīmējot reformācijas piecsimtgadi Latvijā, Valkā iestādīts Glika ozols

Sestdien, 30. aprīlī, pie Valkas-Lugažu evaņģēliski luteriskās baznīcas tika iestādīts Glika ozols.

Atzīmējot reformācijas piecsimtgadi Latvijā un Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) simto dzimšanas dienu, 2022.gadā dažādās Latvijas vietās sāks stādīt ozolus, kas izaudzēti no Johana Ernsta Glika pirms vairāk nekā 300 gadiem Alūksnē stādīto ozolu zīlēm. Johans Ernsts Gliks (1652 — 1705) pirmais pārtulkojis Bībeli latviešu valodā.

2016.gada rudenī, sākot atzīmēt Reformācijas piecsimtgadi pasaulē, tika salasītas zīles no Glika ozoliem pie Alūksnes mācītājmuižas. Tās tika nodotas Latvijas valsts mežu Jelgavas kokaudzētavai, un izaugušie jaunie ozoli no 29.aprīļa tiks stādīti visā Latvijā. Ozolus stādīs gan pie baznīcām un draudžu mājām, gan arī sadarbībā ar vietējām pašvaldībām parkos, alejās, pie skolām un citās publiskās vietās ar  novēlējumu -  lai ozoli izplatās pa visu Latviju, kā izplatījās Dieva vārds līdz ar Ernsta Glika tulkoto Bībeli.

“Pirms 500 gadiem notikusī reformācija, kam par godu tiek stādītie Glika ozoli, ir pagrieziena punkts Latvijas vēsturē. Luterāņu mācītāji uzrunāja draudzes latviešu valodā, un Ernsts Gliks paveica lielu darbu pabeidzot Bībeles tulkojumu latviešu valodā. Līdz ar to, viņa godināšana ir laba tradīcija, jo, neapšaubāmi, tas veicināja arī latviešu izglītošanos, jo tajā laikā par lasītprasmes apguvi atbildīgi bija mācītāji. Šodien, tas ir simboliski, jo Latvijai jābūt ne tikai tīrākai, bet arī zaļākai. Katrs koks padara Latviju un Valku skaistāku, ja tas ir iestādīts pareizajā vietā,” komentē Valkas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis.

Sadarbībā ar A/S “Latvijas valsts meži” un LELB Mežu fondu, vietējām draudzēm un pašvaldībām, šī gada aprīlī un maijā paredzēts iestādīt Glika ozolus 52 vietās visā Latvijas teritorijā. 16 stādīšanas vietas ir atlasītas sadarbībā ar vietējām un novadu pašvaldībām. Pārējie ozolu stādi turpinās augt Latvijas valsts mežu kokaudzētavā Jelgavā, gaidot rudens stādīšanu.


2022.gadā Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīca atzīmē Reformācijai Latvijā 500 un LELB 100 gadu jubilejas. Reformācija Eiropā aizsākās 1517.gadā, Latvijā (toreiz Livonijā) tā ienāca 1522.gadā, nesot līdzi ne tikai baznīcas reformas, bet arī strauju izglītības, rakstniecības un kultūras uzplaukumu.

Jubilejas gada ietvaros tiek realizēti divi vērienīgi projekti – “Reliģisks teksts kā laikmetīgs vides objekts” un “Glika ozoli”, kā arī vēl vairāki pasākumi Rīgā un visa Latvijā:

  • 12.jūnijā – Reformācijai Latvijā 500,
  • 16.jūlijā – LELB dzimšanas diena – Baznīcas dienas,
  • 31.oktobrī – Reformācijas diena.

Detalizēta pasākumu programma atrodama LELB mājas lapā: http://www.lelb.lv/lv/?ct=projekti_un_pasakumi

Foto: Roberts Johansons

Informāciju sagatavoja:

Agita Krastiņa,

Latvijas evaņģēliski luteriskā Baznīcas

Projektu vadītāja

 

Ivo Leitis,

Valkas novada pašvaldības

Sabiedrisko attiecību speciālists