No 2025. gada 1. jūlija tiks atklātas divas eksperimentālas pārrobežu autobusu līnijas – Valga–Valka un Ikla–Ainaži–Salacgrīva. Tās ieviestas Interreg Igaunijas–Latvijas programmas projektā “Igaunijas-Latvijas pārrobežu publiskā transporta savienojums” (ROCC), lai uzlabotu iedzīvotāju mobilitātes iespējas pierobežā. Līniju izveide balstīta uz vietējo kopienu vajadzībām, un to turpmāko attīstību ietekmēs arī pasažieru atsaucība un sabiedrības viedoklis. Eksperimentālās līnijas darbosies 12 mēnešus.
“Šie maršruti ir svarīgs solis, lai uzlabotu piekļuvi sabiedriskajam transportam pierobežas teritorijās. Eksperimentālā pieeja ļauj mums novērtēt, cik lielā mērā šāds risinājums atbilst reālām iedzīvotāju vajadzībām,” uzsver projekta “ROCC” vadītāja Lelde Ābele.
Autobusa maršruta "Valga–Valka" kustības saraksts pieejams: ŠEIT
Līnija Valga–Valka: ērts un regulārs savienojums starp robežpilsētām
- Katru dienu maršrutā Valga–Valka kursēs trīs autobusu reisi, sākot no Valgas dzelzceļa stacijas (pietura Jaama) caur Valkas autoostu. Reisi paredzēti plkst. 09.00, 13.10 un 14.10. No tiem divi – plkst. 09.00 un 14.10 – vasaras sezonā (01.06 - 31.08) pagarināti līdz pieturai “Kalndzirnavas” pie Zāģezera peldvietas. Reiss plkst. 13.10 ir saskaņots ar vilciena Tallina–Viļņa izbraukšanas laiku no Valgas stacijas, savukārt reiss plkst. 14.10 – ar šī vilciena ierašanos Valgā.
- 1,5 stundas brauciena biļete ar Ühiskaart viedkarti maksā 1,50 eiro. Norēķinoties skaidrā naudā vai ar bankas karti, cena ir 2,00 eiro. 1 dienas biļete maksā 4,50 eiro, 5 dienu biļete – 7,50 eiro, bet 30 dienu biļete – 25,00 eiro.
- Ar iegādāto biļeti pasažieris var pārsēsties un izmantot citus Valgas apriņķa reģionālos
- autobusus (izņemot pilsētas maršrutus Nr.1 un 2) biļetes derīguma laikā. Ja derīguma termiņš beidzas, atrodoties autobusā, braucienu drīkst pabeigt.
- Biļetes iespējams iegādāties pie autobusa vadītāja, Valgas dzelzceļa un autobusu stacijā, veikalā “Selver” un Valgas pastā.
Atlaides un bezmaksas braukšana
- Bezmaksas braukšana, uzrādot dokumentu, kas apliecina tiesības uz atlaidi, pienākas visiem pasažieriem līdz 20 gadu vecumam un no 63 gadu vecuma, kā arī personām ar I un II invaliditātes grupu. Tāpat tas attiecas uz pavadošajām personām, kas pavada Latvijas personu līdz 17 gadu vecumam ar I vai II invaliditātes grupu, kā arī pavadonim, kas pavada Latvijas personu no 18 gadu vecuma ar I invaliditātes grupu. Citas personas, kurām saskaņā ar Latvijas likumiem pienākas braukšanas atlaides, var izmantot bezmaksas braucienu tikai Latvijas teritorijā.
- Lai atlaides būtu ērtāk izmantot, pasažieri var iesniegt attiecīgo dokumentu un piesaistīt atlaidi Ühiskaart kartei. Tas nozīmē, ka turpmāk, pērkot biļeti, nebūs nepieciešams atkārtoti uzrādīt apliecību.
Iedzīvotāju līdzdalība – būtisks solis līniju attīstībā
- Eksperimentālās līnijas tiek ieviestas izmēģinājuma režīmā, lai praksē izvērtētu pieprasījumu un iedzīvotāju pieredzi. Sākot ar augustu, būs pieejama pasažieru aptauja. Anketu varēs aizpildīt tīmekļa vietnē https://ej.uz/roccaptauja.
Papildu informācija:
Plašāka informācija par autobusu kursēšanas grafikiem, biļešu iegādi un atlaidēm būs publicēta Vidzemes plānošanas reģiona un iesaistīto pašvaldību tīmekļa vietnēs. Tāpat informācija būs pieejama drukātajos materiālos, kas būs pieejami autobusos, autoostās, pašvaldību klientu apkalpošanas centros un citās sabiedriskās vietās.
Projekts “Igaunijas-Latvijas pārrobežu publiskā transporta savienojums” (ROCC) tiek īstenots no 2023. gada 15. novembra līdz 2026. gada 14. novembrim ar Interreg Igaunijas-Latvijas programmas 2021-2027 atbalstu. Kopējās projekta izmaksas ir 235 000 eiro, no kuriem 80% jeb 188 000 eiro finansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF). Partneru līdzfinansējums veido 47 000 eiro. Projekta vadošais partneris ir Pērnavas sabiedriskā transporta centrs (PÜTK), un partnerībā piedalās Dienvidaustrumu Igaunijas, Valgas un Vīlandes sabiedriskā transporta centri, kā arī Vidzemes plānošanas reģions, kas atbild par aktivitāšu īstenošanu Latvijas pusē. Projektā aktīvi iesaistās arī Igaunijas Reģionālo lietu un lauksaimniecības ministrija, kā arī Igaunijas Klimata ministrija.
Vairāk par projektu iespējams uzzināt tīmekļa vietnē https://ej.uz/roccprojekts.
Finansē Eiropas Savienība (ES). Izskanējušie viedokļi un uzskati ir tikai autora(-u) pausti un neatspoguļo ES vai Interreg Igaunijas–Latvijas programmas vadošās iestādes uzskatus. Ne ES, ne finansējumu piešķīrusī iestāde nevar būt atbildīga par tiem.