Bibliotēka Izglītība Kultūra
Tituls_Kurbds

Maijā un jūnijā Valkas bibliotēka aicina iepazīt mītisko latviešu varoni Kurbadu un atklāt tā varoņdarbus ilustrāciju izstādē “Kurbads. Latvju varoņstāsts”. Papildus izstādes apmeklējumam skolēnu grupām piedāvājam pieteikties nodarbībai, kas ļaus izdzīvot varoņa Kurbada ceļu pa latviskās pasaules trim līmeņiem un apzināt izteiksmes līdzekļus, kas teikai piešķir mūsdienu veidolu. Pieteikšanās nodarbībām, rakstot bernubiblioteka@valka.lv vai zvanot 29153117.

Izstādē apskatāmās lielformāta ilustrācijas radītas latviešu tautas teikas “Kurbads. Latvju varoņstāsts” jaunajam izdevumam. To autores ir mākslinieces Sindija Anča un Marika Eglīte, kuras stāsta vizualizēšanai iedvesmojušās no komiksiem un videospēlēm. “Kurbada stāsts ir ļoti saistošs pat mūsdienu filmu un videospēļu pasaulē. Tas izved mūs cauri latviskās pasaules trim līmeņiem un iepazīstina ar to iemītniekiem – uz zemes sastopam cilvēkus, Laimu, milžus, mošķus un raganas, pazemē kaujamies ar velniem un sumpurņiem, bet debesīs pats Debesu Kalējs piesakās mums par palīgu,” atklāja māksliniece Sindija Anča.

Ekspozīcijā iekļauti arī jaunizdotās, dzejnieka Gundara Godiņa pārstāstītās pasakas “Kurbads. Latvju varoņstāsts” grāmatu eksemplāri.  Šajā grāmatā mīts par Kurbadu ir vienots tekstā, attēlā un mūzikā, ko papildina digitāls papildsaturs – latviešu folkmetāla grupas Skyforger albuma “Kurbads” dziesmas audiovizuālā izpildījumā.

“Tautasdziesmas, pasakas un teikas ir mūsu saprašanas, domāšanas un mentalitātes atspulgs. Mītiskie varoņi atrodami katras tautas folklorā, un tie ir ļoti nozīmīgi spēka un gudrības simboli. Pateicoties Andrejam Pumpuram un Rainim, mēs labi pazīstam Lāčplēsi, bet ēnā palicis otrs latviešu mītiskais varonis – Kurbads,” tā Gundars Godiņš.