Projektu aktualitātes Vide
Speciālistu kopbilde

7. un 8. maijā Horvātijas galvaspilsētā Zagrebā norisinājās CEESEU-DIGIT projekta noslēguma konference, kurā pulcējās eksperti, pašvaldību pārstāvji un NVO no Centrālās un Austrumeiropas valstīm, lai meklētu risinājumus, kā klimata un enerģētikas politikas īstenošanu padarīt taisnīgu arī sociāli neaizsargātām iedzīvotāju grupām. No Latvijas pieredzē dalījās Vidzemes plānošanas reģions un četras pašvaldības – Valmieras, Gulbenes, Valkas un Limbažu novadi.

Eiropā arvien vairāk runā par enerģētisko nabadzību – situāciju, kad cilvēkiem nav pietiekamu ienākumu, lai nodrošinātu pienācīgu siltumu, apgaismojumu vai citus ikdienas enerģijas patēriņa vajadzībām svarīgus pakalpojumus. Pieaugot Eiropas Savienības prasībām zaļā kursa ietvaros, kļūst skaidrs – pāreja uz klimatneitrālu nākotni nebūs vienkārša, īpaši tiem, kuriem jau šobrīd ir grūtības samaksāt rēķinus. Tāpēc Eiropas līmenī tiek veidoti atbalsta instrumenti, tostarp Sociālais klimata fonds, un uzsvērta nepieciešamība pēc vietējo kopienu iesaistes.

Pieredze no Valmieras novada: uzticēšanās un sarunas kā atslēga

Paneļdiskusijā par mazāk aizsargāto iedzīvotāju iesaisti aktīvi piedalījās Kristīna Maļčukova no SIA “Valmieras Namsaimnieks”, daloties ar praktisku pieredzi no Latvijas.

“Iesaistot vienu cilvēku, tiek aktivizēta visa māja. Kad viena māja sāk rīkoties, tas iedvesmo arī citas mājas. Mēs kā pārvaldnieki palīdzam iedzīvotājiem izprast iespējas – viņi paši pieņem lēmumus,” norādīja K. Maļčukova.

Valmieras novadā jau ir reāli piemēri – piemēram, Sedas pilsētā, kur daudzdzīvokļu mājas ar vietējā uzticības cilvēka palīdzību sāka ar nelieliem soļiem: sapulcēm, uzkrājuma veidošanu un pakāpenisku virzību uz lēmumu par mājas atjaunošanu. Šobrīd 9 mājas vēlas tikt atjaunotas, viena – jau pabeigusi dokumentācijas sagatavošanu.

“Lai iedzīvotājiem palīdzētu, nepieciešami zinoši speciālisti, kas spēj skaidri atbildēt uz jautājumiem. Ja speciālists neizpelnās uzticību, viss process var apstāties,” uzsvēra K. Malčukova.

Tīklošanās, sadarbība un energokopienas

Konferencē tika prezentēti arī starptautiski sadarbības modeļi, piemēram, kā Polijā sociālie darbinieki palīdz sasniegt iedzīvotājus, kuri citkārt būtu grūti uzrunājami. Tāpat uzsvars tika likts uz energokopienu attīstību. Eiropas mērķis ir vismaz viena energokopiena uz 10 000 iedzīvotāju katrā pašvaldībā. CEESEU-DIGIT konference parādīja, ka pāreja uz ilgtspējīgu enerģētiku būs veiksmīga tikai tad, ja tā būs iekļaujoša, balstīta uzticībā un vietējās kopienās.

Stratēģiskais ietvars ceļā uz enerģētikas un klimata noturību Vidzemes plānošanas reģionā, 2030.

  • Vidzemes plānošanas reģions ar pašvaldību un citu organizāciju iesaisti projekta CEESEU-DIGIT ietvaros sagatavoja dokumentu “Stratēģiskais ietvars ceļā uz enerģētikas un klimata noturību Vidzemes plānošanas reģionā”. Dokuments nosaka reģiona ilgtermiņa prioritātes un rīcību kopumu enerģētikas un klimata politikas jomā. Tā mērķis ir samazināt SEG emisijas, uzlabot energoefektivitāti un stiprināt reģiona noturību pret klimata pārmaiņām.
  • Tīras, drošas un atjaunīgas enerģijas īpatsvara palielināšana ir pamats dokumentā izvirzītajai vīzijai, lai stiprinātu Vidzemes reģiona spēju pielāgoties klimata pārmaiņām, samazinātu SEG emisijas un izmantotu reģiona konkurētspējas priekšrocības, veicinot taisnīgu pāreju, aprites ekonomiku un enerģētiskās nabadzības mazināšanu. Stratēģiskajā ietvarā identificēti 53 pasākumi klimata risku mazināšanai un 147 rīcības SEG emisiju samazināšanai dažādās nozarēs, tostarp transportā, lauksaimniecībā, mežsaimniecībā, enerģijas ražošanā u.c. Tāpat uzsvērta nepieciešamība uzlabot mājokļu energoefektivitāti, veicinot ēku atjaunošanu un iedzīvotāju informētību par pieejamajiem atbalsta mehānismiem.
Paneļdiskusija

Projektu CEESEU-DIGIT Latvijā īsteno Vidzemes plānošanas reģions Eiropas Savienības “Life” programmas projekta “Centrālās un Austrumeiropas ilgtspējīgas enerģētikas savienības reģionālo pārvalžu iniciatīvu izstrāde un ieviešana taisnīgas pārkārtošanās nodrošināšanai enerģētikas nozarē” (CEESEU-DIGIT) ietvaros. Visu atbildību par saturu uzņemas tā autori. Tas nekādā veidā neatspoguļo Eiropas Savienības oficiālo viedokli. Ne Eiropas Komisija, ne EASME neatbild par ievietotās informācijas izmantošanu. Vairāk par projekta CEESEU-DIGIT aktivitātēm lasiet: www.vidzeme.lv

Logo ansamblis